Co je Patchwork

Patchwork (patch - záplata, vyrobeno ze záplat) je zvláštní technika sešívání látek. Jedná se o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, že spolu vytvářejí větší geometrické vzory. Výsledný patchwork je pak spojen s dalšími vrstvami látky a je ještě ozdobně prošíván drobnými stehy. Prošitý patchwork se nazývá quilt. Původně se jednalo výhradně o ruční práci, dnes již existují speciální šicí stroje, na kterých lze patchwork vytvářet.

Původně vznikl patchwork mezi ženami amerických osadníků, které tímto způsobem chtěly zhodnotit zbytky látek nebo využít látky z již obnošených šatů. Dal se tak znovu použít i malý kousek vhodné látky. Dnes se patchwork vyrábí ze speciálních materiálů, které mají vhodnou barvu a obvykle jsou potištěny drobným vzorem. Základem bývá 100% bavlněná látka.

Dnes se stává technika patchworku opět velmi populární mezi spotřebiteli i mezi ženami, které mají patchwork jako své umělecké hobby.

Patchwork se nejčastěji používá k výrobě quiltů (deky, přehozy, polštáře), ale může být použit i pro výrobu batohů, textilních dekorací, teplých bund, kabátů a jiných oděvních doplňků.

Po druhé světové válce se zdálo, že techniky patchworku a quiltu již patří minulosti. V poslední době ale zájem o tuto textilní techniku prudce vzrůstá. Obrovskou popularitu získává patchwork a quilt zejména ve Spojených státech a Japonsku. Také v Česku vznikají patchworkové kluby, pořádají se přednášky a školení, výstavy a objevují se knihy i obchody s bohatou nabídkou různého zboží vyrobeného touto tradiční technikou.

Jak jsem začínala

Tak to nebylo tak jednoduché. Kdysi dávno jsem si koupila knihu PATCHWORK SNADNO A RYCHLE, bohužel se mi všechno zdálo moc složité a já nedostala odvahu to zkusit. Až jsem oběvyla návod na krásný vánoční ubrus. No já prostě Vánoce miluju a tak jsem se do té nádhery pustila. Vyzbrojena synovým pravítkem a krejčovskými nůžkami a hlavně strašně zvědavá jestli to zvládnu pustila jsem se do díla.

Dnes se tomu musím smát Ale musím přiznat, že jsem této textilní technice naprosto propadla. Po ušití tohoto prvního dílka jsem se zpojila s autorkou zmíněného návodu a po dohodě jsem se zůčastnila v jejím Patchworkovém studiu několika kurzů. Jako první byl kurz nazvaný " Magické dlaždice ". Toto je výsledek:https://ivahu.rajce.idnes.cz/patchwork/#prvnideka.jpg

No a hned mi bylo jasné, že Honzíkovo pravítko a moje krejčovské nůžky stačit nebudou. Nedalo se nic dělat, ale musela jsem si pořídit speciální pomůcky. Pro začátek to byla řezací podložka, řezák a pravítko.

Od podzimu 2004 jezdím s kamarádkou na Patchworkové hrádky do Volyně, kde je moc dobrá parta stejně postižených duší. Naší učitelkou ale zároveň i dobrou kamarádkou je Jana Harmachová. Více o této vyjímečné paní se dozvíte zde .